kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

9.08.2024

Tagi:

Dokumentacja cen transferowych – Dyrektor KIS rozszerza obowiązek jej sporządzania!

Kolejny raz Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaskakuje swoim stanowiskiem w interpretacji indywidualnej. Mimo, że do tej pory wydawał korzystne dla podatników rozstrzygnięcia wątpliwości co do obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych dla podmiotów działających w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI), w dniu 31 maja 2024 r. wydał negatywną interpretację indywidualną w tym zakresie. Odmówił podatnikowi – spółce z o.o. – prawa do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych pomimo, że nie uzyskała dochodu z działalności.

 

Kilka słów teorii – czym jest Polska Strefa Inwestycji?

 

Wydana interpretacja dotyczy podmiotu gospodarczego, który prowadzi działalność w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycji (PSI).  Program ten ma na celu udzielenia wsparcia nowych inwestycji z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług, które ma polegać na przyznaniu zwolnienia dochodu z podatku dochodowego od osób prawnych lub fizycznych.

Realizacja nowej inwestycji w ramach PSI wiąże się z wykonywaniem poszczególnych etapów prac określonych w decyzji o wsparciu w stricte wskazanym czasie. Z tego względu bardzo często dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorca, chociaż rozpoczął inwestycję, to nie uzyskuje jeszcze z tego tytułu dochodu.

Okoliczność ta była dotychczas dla organów podatkowych decydująca dla obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.

 

Uzyskanie dochodu z nowej inwestycji ma znaczenie – dotychczasowe stanowisko KIS

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej twierdził dotychczas, że zwolnienie z obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotem powiązanym jest możliwe, o ile spółka nie osiągnęła dochodu z działalności strefowej.

Zwracał uwagę, że przepisy prawa podatkowego należy w pierwszej kolejności rozumieć zgodnie z ich językowym brzmieniem. Skoro więc ustawodawca zdecydował, że podmioty niekorzystające ze zwolnienia dochodu z podatku dochodowego z tytułu realizacji inwestycji na podstawie decyzji o wsparciu nie mają obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych, to podatnik, który nie osiągnął jeszcze dochodu z tego tytułu, nie miał możliwości skorzystania ze zwolnienia. Z tego względu nie jest zobowiązany do sporządzania takiej dokumentacji.

Organ podkreślał, że odmienne rozumienie przepisu oznaczałoby rozszerzające stosowanie przepisów podatkowych. Szybko jednak zmienił zdanie.

 

Zmiana o 180 stopni – dokumentacja obowiązkowa mimo braku dochodu

 

W omawianej interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS uznał, że skoro spółka przeprowadziła transakcje z podmiotami powiązanymi, których wartość uzasadniała sporządzenie dokumentacji cen transferowych, to powinna obowiązku dopełnić. Nie ma w tym miejscu znaczenia czy z tytułu realizowania nowej inwestycji na podstawie decyzji o wsparciu uzyskała w danym okresie stratę, która powodowała brak możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Dyrektor stwierdził, że to nie uzyskanie dochodu z inwestycji realizowanej na podstawie decyzji o wsparciu decyduje o korzystaniu ze zwolnienia z podatku dochodowego. Samo posiadanie ważnej decyzji powoduje, że spółka z mocy prawa, obligatoryjnie, korzysta ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.

Skoro więc podatnik nie ma wyboru czy ze zwolnienia skorzysta czy nie, nie ma znaczenia dla oceny innych obowiązków podatkowych podatnika moment uzyskania dochodu. W konsekwencji nie jest możliwe, by w takiej sytuacji skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.

 

Współautor: Piotr Pietrzak, praktykant w Zespole Doradztwa Prawnego Mariański Group

 

Podsumowując

Rozstrzygnięcie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pokazuje, jak ważnym jest jasne i staranne formułowanie przepisów podatkowych. Skoro na podstawie przepisu, który nie uległ zmianie, jeden organ podatkowy jest w stanie wysnuć dwa skrajne wnioski, to nie możemy mówić o pewności prawa. Zmienianie korzystnych dla podatników stanowisk jest jednak zjawiskiem coraz częstszym, co zwiększa tylko poczucie niepewności wśród podatników, którzy – póki nie dostaną własnej interpretacji indywidualnej – nie mogą być pewni oceny skutków podatkowych transakcji przez fiskus.