8.07.2019
Tagi: ewidencja wyposażenia, karty przychodów pracowników
Zmiany. Zniesienie obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników.
Zmiany w odniesieniu do obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników wprowadza projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Pojawienie się nowej regulacji, która docelowo ma zastąpić obecnie obowiązujący akt z 2003 r., podyktowane jest przede wszystkim zmianą treści delegacji ustawowej, która upoważnia ministra właściwego ds. finansów publicznych do wydania rozporządzenia.
Jak wynika z uzasadnienia projektu: „Konieczne jest wydanie przez ministra finansów rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z zakresem upoważnienia zawartego w art. 24a ust. 7 ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r.”
Nowe brzmienie art. 24a ust. 7 – „Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, w celu umożliwienia wykorzystania tej księgi jako dowodu pozwalającego na określenie zobowiązań podatkowych w prawidłowej wysokości.”
Wejście w życie nowego rozporządzenia nie będzie miało wyłącznie charakteru technicznego. Ustawodawca przewidział dodatkowo kilka interesujących zmian:
- nowe rozporządzenie, uwzględnia przedsiębiorstwo w spadku oraz spółkę cywilną osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, które to podmioty obowiązane są prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów – § 2 projektu nowego Rozporządzenia,
- nowe rozporządzenie znosi obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników – § 4 projektu nowego Rozporządzenia,
- nowe rozporządzenie wprowadza dodatkowy warunek uznania księgi prowadzonej w systemie teleinformatycznym za prawidłową, tj. wykorzystywania programu komputerowego, za pomocą którego możliwe będzie wytworzenie elektronicznej postaci księgi zgodnej ze strukturą logiczną opublikowaną na BIP MF – § 28 projektu nowego Rozporządzenia.
Zgodnie z propozycją projektowane rozporządzenie powinno wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.
Link do projektu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12322053/katalog/12602102#12602102