11.06.2019
Tagi: PCC; waluty; kryptowaluty
Handel walutami wirtualnymi – dłużej bez PCC
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.
Projekt przewiduje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych handlu bitcoinami i innymi walutami wirtualnymi do końca 2019 roku. Obecne przepisy przewidują zwolnienie jedynie do końca czerwca br.
Obowiązek w PCC
Dnia 4 kwietnia 2018 roku Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat. Podano w nim informację, że sprzedaż oraz zamiana kryptowaluty, która stanowi prawo majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że w przypadku zmiany czy kupna kryptowaluty, za każdym razem należy wypełnić deklarację PCC i zapłacić podatek w wysokości 1% wartości rynkowej.
Bez znaczenia pozostaje fakt czy waluta wirtualna została zakupiona lub sprzedana z zyskiem, czy stratą. Ważne jest, że sama transakcja miała miejsce, co skutkuje obowiązkiem złożenia deklaracji w odpowiednim urzędzie skarbowym i koniecznością zapłaty podatku. Niejednokrotnie może zdarzyć się tak, że kwoty podatku PCC przekroczą dochody uzyskane z transakcji.
Pozytywne zmiany dla podatników
Jak wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia, specyfika handlu walutami wirtualnymi, sprowadza się do ciągłego obracania nimi przez ich zakup, sprzedaż i wymianę. Oznacza to wielokrotne zawieranie umów sprzedaży i zamiany.
Ministerstwo Finansów dostrzegło problem związany z faktem, iż po stronie podmiotu dokonującego obrotu walutą wirtualną powstać może obowiązek zapłaty podatku w wysokości niejednokrotnie przewyższającej zainwestowane środki. Mogłoby to skutkować nałożeniem na podatników obowiązków niemożliwych do wykonania, prowadzących w wielu przypadkach do konfiskaty majątku, a tym samym naruszeniem konstytucyjnej zasady dotyczącej prawa do ochrony własności.
współautor: Martyna Derach