14.05.2020
Tagi:
Podatniku, nie zapominaj o uldze na złe długi
Nieuregulowanie należności w terminie może mieć wpływ na rozliczenia VAT, CIT i PIT. Temat ten powinien zwrócić szczególną uwagę dłużników, którzy mimo przestoju gospodarczego, muszą rzetelnie wypełniać obowiązki podatkowe – zwłaszcza, jeśli pragną uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami, w tym np. dodatkową sankcją VAT.
PIT i CIT – zwolnienie dotyczące obliczania zaliczek
Instytucja ulgi na złe długi została wprowadzona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizyczych (UPDOF) i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP) z początkiem bieżącego roku w celu ograniczenia zatorów płatniczych. W związku z tym, w uproszczeniu, wierzyciel zyskał uprawnienie, zaś dłużnik został zobowiązany do dokonania odpowiedniej zmiany podstawy obliczenia podatku (zaliczki), w przypadku gdy świadczenie pieniężne z tytułu transakcji handlowej nie zostało uregulowane w terminie 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty.
Na mocy ustawy z 31.03.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw dłużnicy zostali jednak zwolnieni z obowiązku zwiększenia dochodu – podstawy obliczenia zaliczek w PIT i CIT w związku z brakiem zapłaty należności w ww. terminie.
Zwolnienie to może być stosowane za poszczególne okresy rozliczeniowe przypadające w 2020 r. Warunkiem jest jednak to, by w danym okresie rozliczeniowym podatnik poniósł negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, a także odnotował spadek przychodów (w rozumieniu art. 12 UPDOP lub art. 14 UPDOF) o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku bądź – jeśli rozpoczął prowadzenie działalności w 2019 r. – w stosunku do średnich przychodów uzyskanych w tym roku. Przy czym, ww. wymóg dotyczący uzyskania mniejszych przychodów nie odnosi się do podatników, którzy:
- stosowali w 2019 r. formę opodatkowania, w przypadku której nie ustala się przychodów;
- rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale 2019 r. i nie uzyskali w tym okresie przychodów;
- rozpoczęli prowadzenie działalności w 2020 r.
VAT – ulga na złe długi po staremu
Regulacje Tarczy Antykryzysowej nie wyłączyły stosowania w jakimkolwiek zakresie ulgi na złe długi w podatku VAT. Wierzyciel – jak dotychczas – może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona (art. 89a ustawy o VAT). Dłużnik natomiast nie ma wyboru w tym zakresie. Jeśli nie uregulował należności wynikającej z faktury z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu płatności, musi on dokonać korekty odliczonego podatku stwierdzonego ww. fakturą (art. 89b ustawy o VAT).
Należy mieć również na uwadze, że wciąż nie zostały zniesione w ustawie o VAT dodatkowe warunki uprawniające wierzyciela i obligujące dłużnika do korekty rozliczeń, w tym m.in. dotyczące braku objęcia dłużnika postępowaniem restrukturyzacyjnym lub postępowaniem upadłościowym na ustalony moment.