23.08.2019
Tagi: KAS, kasa rejestrujaca
Kasa rejestrująca w telefonie? – jest już projekt rozporządzenia
Obecnie trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania, czyli pozwalającymi na fiskalizację sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy wykorzystaniu m.in. smartfona lub tabletu. Zakładana data wejścia w życie tych przepisów to 1.01.2020 r.
Wymagania techniczne
Kasa rejestrująca w formie oprogramowania będzie musiała spełniać szereg wymogów technicznych właściwych dla danej kategorii kas, dotyczących ich zawartości, zapisu i przechowywania danych, wystawianych dokumentów, pracy kasy oraz kas o zastosowaniu specjalnym, a także posiadać ważny certyfikat wystawiony przez producenta. Rozporządzenie wyróżnia przy tym dwie kategorie kas:
- kasy ogólne – przeznaczone do prowadzenia ewidencji w sposób niewymagający stosowania specjalnych funkcji oraz
- kasy o zastosowaniu specjalnym – spełniające szczególne wymagania techniczne określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w tym m.in. kasy przeznaczone dla podmiotów świadczących usługi przewozu osób samochodem osobowym, np. taksówką (z wyjątkiem przewozu okazjonalnego), kasy rozliczające więcej niż jedną transakcję równocześnie czy też kasy umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów lub usług.
Potrzebny wydruk paragonu
Rozporządzenie wskazuje co prawda, że kasa rejestrująca będzie miała postać oprogramowania, co pozwoli na korzystanie z niej mobilnie. Kasa musi mieć jednak połączenie z drukarką. Wciąż konieczne będzie wręczanie papierowej wersji paragonu fiskalnego nabywcy, bez jego żądania. Jedyny wyjątek od obowiązku wydruku paragonu dotyczyć ma ewidencjonowania w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar lub świadczą usługę. Podatnik będzie mógł nie wystawiać w tym przypadku paragonu w postaci papierowej, jeśli ww. urządzenie zapewni nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży poprzez ich odpowiednie wyświetlenie na urządzeniu w sposób określony w rozporządzeniu.
Połączenie z Centralnym Repozytorium Kas
Przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy mobilnej w postaci oprogramowania konieczne będzie zaś dokonanie jej fiskalizacji w celu zapewnienia połączenia jej z Centralnym Repozytorium Kas – systemem teleinformatycznym prowadzonym przez Szefa KAS przeznaczonym do odbierania, gromadzenia, analizy i kontroli danych z kas rejestrujących. Kasy te (podobnie jak kasy on-line) będą posiadały funkcję automatycznego przesyłu danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej.