7.05.2021
Tagi: KKS, opinia ekspercka
KKS. Opinia ekspercka.
Nasza opinia ekspercka po raz kolejny przekonała urząd celno – skarbowy o instrumentalnym wszczęciu KKS, a tym samym z sukcesem zakończyła postępowanie podatkowe.
Nasza kancelaria na zlecenie klienta wydała opinię ekspercką w przedmiocie nieuprawnionego (instrumentalnego) wszczęcia postępowania karnego skarbowego w celu doprowadzenia przez organ podatkowy do zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Opinia wywołała zamierzony, pozytywny efekt bowiem organ podatkowy uznał nasze argumenty za zasadne i umorzył prowadzone postępowanie podatkowe.
Stan faktyczny
Podatnik wspólnie z małżonką złożył deklarację PIT-36 za 2011r. Termin przedawnienia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011r. (z ustawowym terminem płatności do dnia 30 kwietnia 2012r.), upłynął w dniu 31 grudnia 2017r.
W dniu 08.09.2017r. wszczęto wobec podatnika kontrolę celno – skarbową, a w dniu 04.12.2017r. postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, w związku z podejrzeniem niewykonania przez podatnika zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011r. W toku postępowania karnego skarbowego nie przeprowadzono żadnych czynności procesowych, w tym nie przedstawiono podatnikowi żadnych zarzutów. Zawiadomienie (wydane na podstawie art. 70 § 6 pkt 1 i art. 70c Ordynacji podatkowej) informujące o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z uwagi na wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe zostało doręczone pełnomocnikowi podatnika w dniu 07.12.2017r. oraz podatnikowi w dniu 26.12.2017r. pod adresem zamieszkania, a w dniu 01.01.2018r. pod adresem zatrudnienia.
Natomiast w dniu 08.12.2020r. naczelnik urzędu celno – skarbowego wydał wynik kontroli, którego doręczenie zakończyło kontrolę celno – skarbową za 2011r.
Treść opinii eksperckiej
Na tle tak szczegółowo przedstawionego stanu faktycznego (poszczególne daty mają ważne znaczenie dla ustalenia przedawnienia zobowiązania podatkowego) kancelaria wydał opinię ekspercką z której wynikało, że wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe oraz doręczenie podatnikowi oraz pełnomocnikowi zawiadomienia informującego o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia, bez jednoczesnego dokonania przez organ przygotowawczy w jego toku innych czynności procesowych nie może doprowadzić do skutecznego zawieszenia terminu przedawnienia. W szczególności, wszczęcie postępowania na podstawie kks nie stanowi podstawy do wydłużenia terminu do wydania przez organ celno – skarbowy decyzji określającej zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011r. uległo przedawnieniu z dniem 31.12.2017r. Wszelkie czynności dokonane po tej dacie, a odnoszące się do podatku PIT za 2011r. są bezskuteczne i nie wywołują żadnych konsekwencji wobec podatnika.
Wzrost wartości opinii eksperckiej
Do niedawna indywidulane interpretacje podatkowe uważane były za skuteczny element ochrony interesu podatników. W związku z tym podatnicy chętnie korzystali z tej instytucji, składając wnioski o zajęcie stanowiska przez Krajową Informację Skarbową i tym samym uzyskanie potwierdzenia skutków podatkowych podejmowanych lub planowanych w przyszłości działań. W ostatnim jednak czasie daje się zauważyć tendencję do marginalizowania i bagatelizowania wartości interpretacji indywidualnych przez same organy skarbowe. Podatnicy w celu zabezpieczenia swoich interesów podatkowych coraz częściej – alternatywnie wobec interpretacji indywidualnej – sięgają po eksperckie opinie podatkowe. Zawierają one kompleksową analizę przepisów podatkowych, ale także ocenę stanowisk sądów administracyjnych i organów skarbowych wraz ze wskazaniem konsekwencji podatkowych oraz metod ograniczenia ryzyka podatkowego. Z drugiej strony, daje się również zauważyć, że organy podatkowe ostatnio przywiązują coraz większą uwagę do opinii podatkowych, wydanych przede wszystkim przez renomowane kancelarie podatkowe. W rzeczywistości zastosowanie się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej KIS, która zostanie potwierdzona w eksperckiej opinii podatkowej, ma taką samą moc ochronną jak indywidualna interpretacja podatkowa.
Dodatkowo ochrona opinii eksperckiej
Nie wszyscy wiedzą o dodatkowej ochronie podatnika wynikającej z opinii eksperckiej polegającej na możliwości odstąpienia przez organ podatkowy od ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego (art. 58a op.). W przypadku bowiem, gdy organ wydaje decyzję, której celem jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania albo decyzja wiąże się z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści, jednocześnie ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowa jest znacząca, bo w zależności od okoliczności konkretnej sprawy wynosi od 10% (zawyżonej lub nienależnie wykazanej straty) aż do 40% korzyści podatkowej osiągniętej przez podatnika. W pewnych przypadkach stawki dodatkowego zobowiązania podatkowego ulegają podwojeniu lub nawet potrojeniu. Kolokwialnie mówiąc jest o co walczyć. Organ podatkowy może jednak odstąpić od naliczenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, jeżeli można przyjąć, że podatnik w okolicznościach danej sprawy działał w błędnym, ale usprawiedliwionym przekonaniu, że dokonane przez niego czynności są zgodne z przepisami prawa. Inaczej mówiąc należy wykazać dobrą wiarę podatnika. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi ekspercka opinia podatkowa, której posiadanie przez podatnika stanowi element oceny, że podatnik działał w dobrej wierze. W takim przypadku, jeżeli podatnik wykaże, że korzystał z profesjonalnych porad dotyczących skutków podatkowych, w tym posiadał specjalistyczne opnie podatkowe na tą okoliczność organ podatkowy odstąpi od ustalenia dodatkowe zobowiązania podatkowego.