kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

16.09.2021

Tagi:

Klient MG uniewinniony

W sprawie karnej, w której brali udział prawnicy zespołu prawa karnego i karnego skarbowego Mariański Group Klient Kancelarii został uniewinniony od stawianych mu zarzutów opartych o przepisy kodeksu karnego i karnego skarbowego.

 

Sprawa karna toczyła się od 2019 roku i była pokłosiem niekorzystnych ustaleń z postępowania podatkowego toczących się od 2017 roku. Kancelaria MG od początku reprezentowała Klienta wskazując na całkowitą dowolność ustaleń i brak podstaw prawnych do nakładania sankcji. Organy skarbowe i prokuratura zarzucały Klientowi Kancelarii wykorzystanie rzekomych „pustych faktur” (pochodzących od osoby, która nie mogła dysponować towarem) w swojej działalności gospodarczej i dokonanie nieprawidłowego rozliczenia w podatku VAT na kwotę ponad 1,5 mln złotych, a także uzyskania nienależnego zwrotu w kwocie ponad 200 tyś złotych,  a jednocześnie posłużenie się sfałszowanymi dokumentami i oszustwo względem urzędu skarbowego.

 

W dniu 15 września 2021 Sąd Okręgowy w I instancji uniewinnił Klienta. Ustne motywy rozstrzygnięcia wskazują, że zasadzie w całości podzielono argumenty prawników Kancelarii dotyczące zarówno sfery podatkowej, jak i sfery prawa karnego – w szczególności związanych z obowiązkiem weryfikacji całego łańcucha dostaw, wymogów rozbudowanej kontroli kontrahentów pod kątem realnego wymiaru prowadzonej działalności. Jednocześnie Sąd wskazał na fakt, że nie można od podatnika wymagać by kwestionował ustalenia wcześniejszych kontroli podatkowych, które nie dopatrzyły się nieprawidłowości w funkcjonowaniu swojego kontrahenta.

 

Wyrok jest nieprawomocny, Kancelaria oczekuje w tej chwili na pełne uzasadnienie orzeczenia. Może ono mieć znaczenie dla spraw podatkowych i spraw karnych dotyczących zarzutów udziału w karuzelach podatkowych lub innych przestępstwach w których przedsiębiorcom zarzuca się posługiwanie nieprawidłowymi fakturami. O dalszym rozwoju sprawy będziemy informować na blogu.