kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

9.09.2024

Tagi:

Kolejny projekt zmian w podatku od nieruchomości – co warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową wersję zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, które mają zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. Pierwsza wersja projektu z czerwca bieżącego roku została mocno skrytykowana przez przedsiębiorców, ponieważ wiązała się ze znacznym wzrostem opodatkowania. Resort przychylił się do zgłaszanych uwag, czego wynikiem jest przedstawienie nowego projektu i kilka istotnych zmian, które omawiamy poniżej.

 

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

 

Nowy projekt nowelizacji podatku od nieruchomości określa pierwszeństwo zakwalifikowania obiektów jako budynków. Gdy dany obiekt będzie spełniał przesłanki uznania go zarówno za budynek, jak i za budowlę, wtedy na potrzeby opodatkowania podatek od nieruchomości zostanie ustalony od jego powierzchni.

Ministerstwo wycofało się również z kontrowersyjnej definicji całości techniczno-użytkowej. W pierwotnej wersji projektu przewidziano, że częścią budowli mogą być także instalacje i urządzenia stanowiące wraz z nią całość techniczno-użytkową, które dotychczas nie były objęte podatkiem od nieruchomości. To prowadziłoby do znacznego wzrostu obciążenia podatników.

Co więcej, zmianie uległ również załącznik nr 4 do ustawy, zawierający katalog budowli. Usunięto z niego kilka pozycji (m.in. różnego rodzaju sieci techniczne, namioty i powłoki pneumatyczne), a w ich miejsce wprowadzono nowe – np. zamiast obiektów sportowych czy hydrotechnicznych pojawił się cały szereg wprost wskazanych obiektów, które stanowić będą budowle.

Najnowszy projekt zakłada także, że budowle muszą być „wzniesione w wyniku robót budowlanych”, a nie – jak to było w poprzedniej wersji projektu – “wykonane z użyciem wyrobów budowlanych”. Skonkretyzowano również które obiekty będące budowlami będą opodatkowane wyłącznie od ich części budowlanych (a nie w całości). Chodzi m.in. o elektrownię wiatrową, elektrownię jądrową i elektrownię fotowoltaiczną.

Uwzględniono też zastrzeżenie, że obiektem budowlanym (a więc budowlą/budynkiem) nie będą obiekty małej architektury, takie jak choćby fontanny czy place zabaw.

 

Nowe pomysły

 

Źródłem sporów podatników z organami podatkowymi może być jednak nowa kategoria budowli – urządzenia budowlane. Poprzednia wersja projektowanych zmian nie przewidywała tego pojęcia. Nowa koncepcja zakłada jednak podział urządzeń technicznych na dwie grupy: urządzeń budowlanych stanowiących budowle oraz pozostałych, opodatkowanych jedynie w zakresie części budowlanych. Rozwiązanie to może doporowadzić do opodatkowania wszelkiego typu urządzeń technicznych wewnątrz budynków, które dzisiaj nie podlegają opodatkowaniu.

Ministerstwo zaproponowało również nowe rozwiązanie dotyczące opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych. Zgodnie z założeniami projektu, niższą mieszkaniową stawką podatku od nieruchomości zostaną objęte wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych.

Warto też wspomnieć, że w projekcie przewidziano wydłużenie terminu na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 rok do 31 marca 2025 r. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na przegląd swojego majątku i dostosowanie się do nowych przepisów.

 

Podsumowując

Ministerstwo Finansów uwzględniło wiele uwag i postulatów przedsiębiorców, stąd nową wersję zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych należy generalnie ocenić pozytywnie. W dalszym ciągu jednak dostrzegany jest ścisły związek podatku od nieruchomości z regulacjami ustawy Prawo budowlane. Obawy co do skutków podatkowych może natomiast budzić wprowadzenie mało precyzyjnego pojęcia „urządzeń budowlanych”.