kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

15.05.2024

Tagi: , ,

Kontrole VAT to nie zagrożenie, a realna możliwość – MF podaje liczby

Od dłuższego czasu alarmujemy, że organy KAS wzmożyły działania kontrolne. Czynności, które podejmują urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe są bardziej celowane i poprzedzone analizą systemów informatycznych. Organy zrezygnowały z wyrywkowych kontroli na rzecz zorganizowanych i zaplanowanych kontroli w poszczególnych obszarach. Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, w 2023 r. najczęściej weryfikowanymi rozliczeniami podatkowymi w dalszym ciągu były te w zakresie podatku od towarów i usług.

 

Aktywności KAS w liczbach

 

Na zakończone 13 023 kontrole podatkowe, aż 7 053 dotyczyły podatku VAT, zaś na 7 186 kontroli celno-skarbowych, aż 4 082 dotyczyło podatku od towarów i usług. Oprócz podatku VAT kontrole podatkowe prowadzone są również często w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zaś podatek CIT jest drugim najpopularniejszym obszarem wszczynania kontroli celno-skarbowych.

 

Skalę działania organów KAS widać wyraźnie, gdy porównamy statystyki prowadzonych kontroli z lat poprzednich. W 2022 r. organy zakończyły 4 033 kontroli celno-skarbowych, w 2021 r. – 2966, a w 2020 r. jedynie 2351.

 

Wszystkie zakończone w 2023 r. kontrole podatkowe wykazały uszczuplenia na łączną kwotę ponad 1 900 000 zł, zaś kontrole celno-skarbowe w wysokości 4 900 000 zł. Organy nałożyły również szereg dodatkowych sankcji podatkowych w podatku VAT na kwotę około 457 000 000 zł.

 

Co te liczby znaczą dla przedsiębiorców?

 

Organy podatkowe nie zwalniają tempa w prowadzonych kontrolach, a dokładne typowanie podatników do kontroli powoduje, że ich przeprowadzenie jest szybsze. Organy, z uwagi na fakt, że wiedzą z góry, czego szukają, nie są otwarte na rozmowy z podatnikiem i wydanie pozytywnego dla niego protokołu. Dlatego tak ważne staje się właściwe przygotowanie do kontroli, której wizja staje się coraz częściej rzeczywistością.