29.07.2019
Tagi: matryca VAT; VAT, WIS;
Matryca VAT i wiążąca informacja stawkowa (WIS) – ciąg dalszy
We wcześniejszych wpisach informowałem o planowanych zmianach w zakresie utworzenia tzw. matrycy VAT i wiążącej informacji stawkowej (WIS). Prace legislacyjne nad zmianami utknęły jednak w miejscu od marca br. Przypomnę, że w dniu 5.03.2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Dalsze procedowanie nad zmianami zostało wstrzymane ze względu na opór stowarzyszeń przedsiębiorców i pracodawców ze względu m.in. na podwyższenie stawek na towary, które do tej pory były opodatkowane niższymi stawkami.
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu prace ruszyły z miejsca i projekt ustawy (druk sejmowy 3255) został przekazany do dalszych prac w ramach sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Projekt ustawy zmienia sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT, dzięki czemu powstanie nowa matryca stawek VAT, zakładająca radykalne uproszczenie tego systemu. Projekt przewiduje odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN – w odniesieniu do towarów) oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015 – w odniesieniu do usług). Projekt zakłada również, obniżenie stawek VAT na niektóre produkty takie jak owoce tropikalne i cytrusowe, pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka, zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna, czy gazety i czasopisma.
Zastąpienie dla celów podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.:
- Nomenklaturą Scaloną(CN) – w zakresie klasyfikacji towarów;
- Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług z 2015 r. – w zakresie klasyfikacji usług
w praktyce oznaczało, że przedsiębiorcy byliby zmuszeni dostosować stosowaną przez siebie klasyfikację do nadchodzących zmian poprzez ponowne zaklasyfikowanie sprzedawanych przez siebie towarów i usług do nowych systemów klasyfikacyjnych.
Ministerstwo Finansów w celu zmniejszenia uciążliwości związanych ze zmianami planuje wprowadzenie instytucji Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Wprowadzenie jako instrumentu zapewniającego podatnikom pewność co do prawidłowości opodatkowania podatkiem VAT realizowanych transakcji. W tym zakresie projektowane przepisy określą procedurę wydawania WIS oraz będą przewidywały stosowną ochronę dla podatników posługujących się WIS. Instytucja ta ma być w swej postaci zbliżona do funkcjonujących obecnie Wiążących Informacji Taryfowych oraz Wiążących Informacji Akcyzowych.
Decyzja w sprawie WIS będzie wiązać organy podatkowe i podmioty, dla których została wydana w odniesieniu do:
- towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po dniu, w którym WIS została doręczona;
- usługi, która została wykonana po dniu, w którym WIS została doręczona;
- towarów oraz usług, które razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu wykonaną po dniu, w którym WIS została doręczona.
W przypadku zmiany lub uchylenia WIS i zastosowania się przez podmiot, na rzecz którego została ona wydana do WIS przed jej zmianą lub uchyleniem, obowiązują zasady jak przy skutkach zastosowania się do interpretacji indywidualnej. Wynika z nich, że zastosowanie się podatnika do WIS przed jej zmianą, wygaśnięciem lub doręczeniem prawomocnego wyroku zmieniającego decyzję WIS nie może szkodzić wnioskodawcy.