kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

1.04.2025

Tagi: , ,

Nie zgłosiłeś upadłości? Możesz odpowiadać za długi spółki – ważny wyrok WSA

Wiele osób działających w biznesie zakłada spółki kapitałowe w przekonaniu, iż ta struktura ochroni ich przed osobistą odpowiedzialnością za długi. Jednak, w niektórych przypadkach przepisy pozwalają organom podatkowym pociągnąć do odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki – członków zarządu. Taka sytuacja była ostatnio przedmiotem sprawy, którą rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

 

Tło sprawy – co się wydarzyło?

 

Spółka, w której zarządzie zasiadał skarżący, posiadała znaczne zaległości podatkowe z tytułu podatku VAT. Wobec spółki prowadzono postępowanie egzekucyjne, jednak okazało się ono bezskuteczne, gdyż spółka nie miała majątku pozwalającego na pokrycie zobowiązań.

Na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej, organ uznał, że do odpowiedzialności za zobowiązania spółki powinien zostać pociągnięty członek zarządu. Skarżący bronił się, twierdząc, że spółka posiadała majątek – maszyny i urządzenia – które mogłyby podlegać egzekucji. Dodatkowo argumentował, że nie miał obowiązku zgłaszać upadłości spółki w czasie swojej kadencji.

 

Stanowisko WSA

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał argumentację organów podatkowych o bezskuteczności egzekucji, która toczyła się wobec spółki – podatniczki. Tym samym, w jego opinii ziściła się podstawa do dochodzenia należności od członka zarządu.

W odniesieniu do majątku, na który powoływał się skarżący, WSA stwierdził, że nie mógł on podlegać egzekucji, ponieważ został przekazany innemu podmiotowi i nie stanowił już własności spółki. Oznaczało to, że argument skarżącego o istnieniu majątku nadającego się do egzekucji był bezpodstawny.

Dodatkowo sąd ustalił, że w okresie, w którym skarżący pełnił funkcję członka zarządu, spółka powinna była zgłosić upadłość. Ponieważ tego nie uczyniono, a skarżący nie wykazał, że zaniedbanie to było od niego niezależne, uznano, że ponosi on odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe spółki. Zatem, brak zgłoszenia upadłości we właściwym czasie był kolejną przesłanką do zastosowania przepisów w zakresie odpowiedzialności osób trzecich.

 

Wnioski dla przedsiębiorców

 

Wyrok ten pokazuje, że członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą ponosić osobistą odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. Aby uniknąć podobnych problemów, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

  • Rejestracja spółki z o.o. nie oznacza pełnej ochrony – zarząd może być pociągnięty do odpowiedzialności majątkowej;
  • Upadłość należy zgłaszać w odpowiednim czasie  – jeśli spółka nie reguluje zobowiązań, zarząd powinien szybko podejmować odpowiednie działania;
  • Nie wystarczy twierdzić, że spółka ma majątek – trzeba to udowodnić, a majątek musi być realnie dostępny do egzekucji;
  • Organy podatkowe skutecznie ścigają długi – coraz częściej fiskus sięga do kieszeni członków zarządu;

 

Podsumowując

Sprawa ta pokazuje, że brak zgłoszenia upadłości w odpowiednim momencie może mieć poważne konsekwencje finansowe dla członków zarządu. Niezależnie od tego, czy spółka formalnie istnienie, czy nie – jeśli ma długi podatkowe, a egzekucja wobec niej jest nieskuteczna, fiskus może zwrócić się do zarządu o zapłatę zobowiązań.

 

Wyrok – Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu – 30.01.2025 r. – I SA/Wr 197/24.