29.03.2018
Tagi: akcyza
Ograniczenia zwrotu akcyzy niezgodne z dyrektywą.
Zarys problemu
Zgodnie z zapatrywaniami organów podatkowych wniosek o zwrot akcyzy mogą złożyć wyłącznie:
- podmioty, które dokonały zapłaty akcyzy na rachunek właściwego urzędu celnego, a następnie dokonały dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu tych wyrobów
- podmioty, które nabyły te wyroby od podatnika podatku akcyzowego (pierwszy pośrednik) i następnie dokonały ich wewnątrzwspólnotowej dostawy bądź eksportu.
Podmioty zainteresowane zwrotem akcyzy, nienależące jednak do dwóch w/w grup przekonały się, że takie rozwiązanie nie przystaje do regulacji unijnych. Wśród tej grupy znaleźli się również nasi Klienci. Nasze stanowisko w tym zakresie prezentowaliśmy we wcześniejszych wpisach na blogu. Przedstawialiśmy je również w artykułach publikowanych m.in. w Monitorze Podatkowym.
Przełom dopiero na poziomie sądowym
Odnosząc sukces przed WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 19 września 2017 r., byliśmy przekonani, że jest to kamień milowy. Coś, co pozwoli podmiotom rzeczywiście uprawnionym do żądania zwrotu akcyzy dochodzić ich uprawnień wynikających z bezwarunkowych postanowień przepisów UE. Analizując ostatnio zapadłe orzeczenia przed NSA chcielibyśmy poinformować, że stanowisko przez nas prezentowane znajduje aprobatę. Wyrokami z dnia 16 lutego 2018 r., sygn. akt I GSK 127/16 oraz I GSK 1390/16 NSA uchylił zaskarżone wyroki WSA w Krakowie. Uchylił również poprzedzające je interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego. Podstawą do wydania takich orzeczeń było przekonanie Sądu o tym, iż brak jest możliwości po stronie organów podatkowych ograniczania prawa do zwrotu akcyzy wyłącznie do podatnika akcyzy i pierwszego pośrednika w łańcuchu dostaw przy prawidłowym odczytaniu regulacji unijnych.
Fiskus nie zawsze ma rację w sporze z przedsiębiorcą.