kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

24.10.2019

Tagi: ,

Elektroniczne akta – ułatwienie dla podatnika

Elektroniczne akta ułatwią życie podatnikom? Wraz z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego nastąpi niemała zmiana przy przeglądaniu akt toczącego się postępowania podatkowego.

Elektroniczne akta a obecna sytuacja

Digitalizacja coraz większej ilości czynności urzędowych czy wprowadzenie elektronicznego doręczenia korespondencji powinny uzdrowić sytuację. W przypadku trwania postępowania podatkowego i związanej z nim chęci przejrzenia akt lub dostania ich kopii, nic się jednak nie zmieniło.  Proces czy inaczej procedura niezmienne od lat kilkudziesięciu.

Przez lata chcąc przejrzeć akta postępowania w obecności pracownika urzędu skarbowego podatnik lub jego pełnomocnik musieli  jechać do odległych miejscowości. Oddalonych często o kilkaset kilometrów. Chcąc dodatkowo wykonać zdjęcia akt, musieli robić je własnym aparatem lub telefonem komórkowym. Było to niewygodne. Narażało też podatników na duże koszty oraz stratę czasu. Organy podatkowe twierdziły jednak, że nie mają obowiązku przygotowywania cyfrowych akt sprawy. Twierdziły również, że brak im do tego odpowiedniego systemu. W związku z czym ten stan utrzymywał się przez wiele lat.

Elektroniczne akta – co zmienił wyrok NSA?

W wyroku z 9 październiku 2019 r. sygn. akt II FSK 1769/19, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że kopie mogą być wykonywane nie tylko przy użyciu kserokopiarki, ale także przez wykonanie skanu. Ponadto, przesyłanie żądanych dokumentów za pomocą środków komunikacji elektronicznej musi być umożliwione podatnikom. Fiskus nie będzie mógł odmówić przesłania akt sprawy w formie elektronicznej na adres skrzynki (e-PUAP).

Podsumowując

Precedensowy wyrok NSA z pewnością ułatwi przeglądanie akt sprawy w toku postępowania oraz zmniejszy koszty dla podatników i ich pełnomocników. Ważna będzie znajomość tego wyroku oraz powołanie się na swoje prawa. Można sobie bowiem wyobrazić, że organy podatkowe będą możliwie utrudniały wykonywanie tego uprawnienia z powodu dodatkowej pracy, jaką będą musieli wykonać jego pracownicy.