kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

29.04.2020

Tagi:

14. Ranking Firm Doradztwa Podatkowego – Profesor Mariański liderem w CIT

Kapituła 14. edycji Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego Rzeczypospolitej dokonała wyboru najlepszych ekspertów w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego. Liderem w zakresie podatku dochodowego od firm (CIT) został ponownie prof. dr hab. Adam Mariański. Wyróżnienie to ma szczególne znaczenie wobec rosnącego ryzyka odpowiedzialności za wykonanie obowiązków podatkowych. Dlatego tak ważne jest eksperckie wsparcie w zakresie compliance.

Wśród osiągnięć w 2019 r. Kapituła wyróżniła w szczególności założenie kolejnej fundacji rodzinnej prawa maltańskiego. Jest to jest pierwsza konstrukcja fundacji transparentnej podatkowo. Utworzenie fundacji rodzinnej było kolejnym etapem sukcesji biznesu oraz majątku prywatnego rodziny. Celem jest bowiem zbudowanie wielopokoleniowej firmy rodzinnej.

Kapituła doceniła również fakt, iż wszystkie kontrole w podatku dochodowym od osób prawnych zostały zakończone przez pozytywnie na etapie kontroli bądź postępowań podatkowych. W szczególności należy wskazać na próby kwestionowania restrukturyzacji przeprowadzonych przed wejściem klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania (15.07.2016). Organy uznały, że nie ma podstaw kwestionowania np. amortyzacji znaków towarowych na podstawie art. 199a Ordynacji podatkowej bądź art. 15 u.p.d.p.