kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

22.01.2020

Tagi: ,

Nowy termin składania PIT-28

 

Termin składania PIT-28


W 2020 r. wydłużony został termin na złożenie deklaracji PIT-28. Nie trzeba śpieszyć się już z jej złożeniem do końca stycznia. Podatnicy otrzymali bowiem dodatkowy miesiąc na wywiązanie się z tego obowiązku.

PIT-28 to deklaracja służąca do przekazywania informacji przez podatników, którzy podjęli decyzję o rozliczeniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z takiego rozliczenia mogą skorzystać osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów tego typu.

W poprzednich latach PIT-28 należało złożyć do urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia. Od roku 2020, a więc w ramach rozliczenia podatkowego za 2019 rok, termin ten został wydłużony. Obecnie PIT-28 można składać od 15 lutego do 2 marca 2020 r. Deklarację można oczywiście przesłać wcześniej, ale w takim wypadku zostanie ona uznana za złożoną z dniem 15 lutego.

 

Twój e-PIT

 

Zmiany mają związek z rozszerzeniem zakresu usługi wypełniania deklaracji PIT przez urzędy skarbowe, tzw. Twój e-PIT. Usługa ta objęła obecnie także formularz PIT-28, w związku z czym podatnicy otrzymali więcej czasu na złożenie ewentualnej korekty.

Należy jednak pamiętać, że Twój e-PIT nie dotyczy w przypadku PIT-28 przychodów uzyskanych w 2019 roku w ramach działalności gospodarczej. Nie jest zatem adresowany do przedsiębiorców. Z deklaracji przygotowanej przez urząd w zakresie PIT-28 skorzystać mogą tylko ci podatnicy, którzy osiągnęli dochody opodatkowane ryczałtem np. z prywatnego najmu lub dzierżawy.