kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

23.12.2024

Tagi: , , , ,

Wszystko pod KONTROLĄ. Przegląd podatkowy 16–22/12

Waloryzacja kosztów nabycia nieruchomości – wyrok WSA

 

Sprawa dotyczyła podatnika, który kupił mieszkanie w grudniu 2023 r. za prawie 600 tys. zł. Poczynił na nie nakłady i planował je sprzedać przed upływem pięciu lat, co wiązałoby się z obowiązkiem zapłaty PIT. Podatnik wskazywał jednak, że przy obliczaniu kosztów nabycia, zgodnie z art. 22 ust. 6f ustawy o PIT, chciałby uwzględnić inflację.

WSA uznał, że taka interpretacja przepisów jest błędna. Podkreślił, że koszty nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane. Gdyby zaakceptować stanowisko podatnika, koszt nabycia byłby zmienny i ulega corocznemu wzrostowi. Takie podejście, zdaniem sądu, jest sprzeczne z art. 22 ust. 6c ustawy o PIT.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 listopada 2024 r. (sygn. akt I SA/Kr 765/24).

 

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia a postępowanie zabezpieczające – stanowisko NSA

 

Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 grudnia 2024 r. (sygn. akt III FPS 4/24), w przypadku zawieszenia biegu terminu przedawnienia wskutek doręczenia zarządzenia zabezpieczenia na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, termin ten zaczyna biec dalej po zakończeniu postępowania zabezpieczającego prowadzonego w tym trybie. Oznacza to, że termin przedawnienia zasadniczo będzie upływał później, a więc organy podatkowe będą miały więcej czasu na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy.

 

Prezydent podpisał nowelę ustawy w sprawie składki zdrowotnej

 

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej przy sprzedaży środków trwałych. Przychody z ich zbycia nie będą już automatycznie zwiększać podstawy naliczania składki – przedsiębiorca sam zdecyduje, czy uwzględnić je przy jej obliczaniu.

Dodatkowo nowelizacja obniża minimalną podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców do 75% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie składka jest naliczana od pełnego minimalnego wynagrodzenia.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

 

Rewolucja w PIT: Rozlicz podatki za 2024 rok w aplikacji mobilnej!

 

Już wkrótce podatnicy zyskają możliwość korzystania z e-Urzędu Skarbowego za pomocą aplikacji mobilnej – zapowiedział Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister finansów.

Aplikacja zaoferuje funkcje takie jak zarządzanie dokumentami, aktualizacja danych oraz przesyłanie i odbieranie dokumentów w formie elektronicznej. Nowe rozwiązanie ma być dostępne w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

 

Podatek od części garaży spadnie 10-krotnie!

 

1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od nieruchomości (Dz. U. 2024. poz. 1757). Oprócz zmian dotyczących przedsiębiorców, takich jak nowe definicje budynku i budowli, wprowadza ona korzystne regulacje dla osób fizycznych – właścicieli garaży.

Właściciele miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych zapłacą obniżoną, „mieszkaniową” stawkę podatku od nieruchomości – około 1 zł za metr kwadratowy. Dla niektórych oznacza to nawet dziesięciokrotną obniżkę. Z ulgi skorzystają automatycznie osoby, które w poprzednich latach złożyły formularz IN-1 w urzędzie gminy.

To wynik orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2023 r. (sygn. SK 23/19), który zakwestionował różnicowanie stawki daniny w zależności od tego, czy garaż ma odrębną od mieszkania księgę wieczystą.