kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

31.12.2024

Tagi: , , , ,

Wszystko pod KONTROLĄ. Przegląd podatkowy 23–29/12

Prawo właściciela do odszkodowania a strefy ograniczonego użytkowania – orzeczenie SN

 

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 6 listopada 2024 roku, sygn. akt III CZP 27/24, stwierdził, że właściciel nieruchomości, której wartość uległa zmniejszeniu na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, ma prawo do odszkodowania na podstawie art. 129 ust. 2 ustawy prawa ochrony środowiska. Przyznanie tego prawa nie wymaga udowodnienia, że obniżenie wartości nieruchomości pozostaje w związku z ograniczeniami określonymi w art. 135 ust. 3a tej ustawy.

Tym samym Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska, zgodnie z którym samo ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania rodzi prawo właściciela nieruchomości do ubiegania się o odpowiednie odszkodowanie. Właściciel nie musi wykazywać istnienia związku przyczynowego między ograniczeniami obowiązującymi w strefie a spadkiem wartości nieruchomości. Oznacza to, że nawet w przypadku braku takiego związku właściciel ma roszczenie odszkodowawcze.

 

NSA: Brak numeru KRS w piśmie nie uzasadnia odrzucenia skargi

 

Skarżący został wezwany przez sąd do uzupełnienia braków formalnych poprzez wskazanie numeru z Krajowego Rejestru Sądowego. W odpowiedzi przedstawił wydruk z rejestru, ale nie podał tego numeru w treści pisma. Sąd pierwszej instancji uznał, że brak formalny nie został w pełni uzupełniony, i w konsekwencji odrzucił skargę. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił to rozstrzygnięcie, wskazując, że takie podejście jest przejawem nadmiernego formalizmu. NSA podkreślił, że numer KRS wynikał wprost z przedstawionego wydruku, więc żądanie jego dodatkowego wskazania było niezasadne.

Postanowienie NSA z 6 listopada 2024 r., sygn. akt I GZ 352/24

 

Nowelizacja ustawy o rachunkowości: większa liczba przedsiębiorców z uproszczoną ewidencją

 

Zgodnie z nowymi przepisami osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie osób fizycznych będą zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za poprzedni rok obrotowy wyniosą co najmniej 2,5 mln euro (obecnie limit ten wynosi równowartość 2 mln euro). W limicie nie będzie się już uwzględniać przychodów z operacji finansowych. Pod uwagę będą brane tylko przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za poprzedni rok obrotowy

Zmiany te zostały wprowadzone nowelizacją z dnia 6 grudnia 2024 r. ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz.U. 2024, poz. 1863). Nowe limity będą obowiązywały w odniesieniu do roku obrotowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 r.