kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

10.12.2024

Tagi: ,

Wszystko pod KONTROLĄ. Przegląd podatkowy 02–08/12

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia a postępowanie zabezpieczające – stanowisko NSA

Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 grudnia 2024 r. (sygn. akt III FPS 4/24), w przypadku zawieszenia biegu terminu przedawnienia wskutek doręczenia zarządzenia zabezpieczenia na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, termin ten zaczyna biec dalej po zakończeniu postępowania zabezpieczającego prowadzonego w tym trybie. Oznacza to, że termin przedawnienia zasadniczo będzie upływał później, a więc organy podatkowe będą miały więcej czasu na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy.

 

Błąd w NIP na paragonie to nie oczywista pomyłka

 

W wyroku z 5 grudnia 2024 r. (sygn. akt I FSK 744/21) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że błędny NIP nabywcy lub jego brak na paragonie nie może być skorygowany jako oczywista omyłka w dodatkowej ewidencji w trybie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. W uzasadnieniu wskazano, że ewidencja, o której mowa w § 3 ust. 4 tego rozporządzenia, służy wyłącznie do korekty oczywistych błędów związanych z wartością i przedmiotem sprzedaży, takich jak wartość brutto czy wysokość podatku należnego. W związku z tym nie ma podstaw do uwzględniania w niej pomyłek dotyczących numeru NIP.

 

Wyrok WSA: Spółki nieruchomościowe z prawem do amortyzacji inwestycji

 

W wyroku z 3 grudnia 2024 r. (sygn. akt I SA/Gd 681/24) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł, że spółki nieruchomościowe, które w księgach rachunkowych wyceniają nieruchomości inwestycyjne według wartości rynkowej lub innej wartości godziwej, mają prawo do ich amortyzacji dla celów podatkowych. Spółka nieruchomościowa to podmiot, w którym co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów w dowolnym okresie bezpośrednio po sobie następujących 12 miesięcy, stanowiły nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do tych nieruchomości.

 

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 2025 roku
 – ustawa czeka na podpis prezydenta

 

Sejm zaakceptował senackie poprawki do nowelizacji ustawy, która wprowadza zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Od 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna od zbycia środków trwałych, a minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie obniżona do 75% minimalnego wynagrodzenia. Nowe przepisy pozwolą przedsiębiorcom decydować, czy dochody ze sprzedaży środków trwałych uwzględniać w podstawie składki zdrowotnej. Ustawa trafiła na biurko prezydenta. Jeśli ją podpisze, wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.