26.11.2024
Tagi: VAT
Wszystko pod KONTROLĄ. Przegląd podatkowy 18-24/11.
Ukryte zyski a użytkowanie firmowego majątku – wyrok WSA w Gdańsku
W wyroku z 13 listopada 2024 r. (sygn. akt I SA/Gd 743/24) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł, że jeśli należący do spółki samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych przez współpracownika powiązanego z jednym ze wspólników spółki, to połowa wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu oraz odpisów amortyzacyjnych stanowi ukryty zysk.
Kiedy możliwe jest odliczenie VAT z faktury bez numeru NIP?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 listopada 2024 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.665.2024.4.MŻ) wyjaśnił, że przedsiębiorca może odliczyć podatek naliczony z faktur, które nie zawierają numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Kluczowym warunkiem jest jednak wykorzystywanie zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. Podatnik musi również być w stanie wykazać, że dany zakup jest związany z działalnością opodatkowaną, mimo formalnych braków na fakturze.
Prezydent podpisał ustawę: zwolnienie z VAT dla małych przedsiębiorstw w UE
Małe przedsiębiorstwa zyskają możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT, podpisaną 22 listopada br. przez prezydenta, warunkiem będzie rejestracja w państwie, w którym przedsiębiorstwo ma siedzibę, oraz składanie kwartalnych informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim. Limit zwolnienia z VAT pozostaje bez zmian i nadal wynosi 200 tys. złotych. Nowe przepisy mają ułatwić działalność transgraniczną najmniejszych przedsiębiorstw i będą obowiązywać w krajach UE od 1 stycznia 2025 r.
Sprzedaż akcji z natychmiastową cesją to jeden przychód
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po raz kolejny orzekł, że choć zbycie akcji i cesja wierzytelności to zasadniczo dwa odrębne źródła przychodów, to w przypadku, gdy obie transakcje odbywają się w tym samym dniu, nie można ich traktować oddzielnie. W wyroku z 5 listopada 2024 r. (sygn. akt I SA/Gd 590/24) sąd uznał, że w takiej sytuacji cedent, który nie otrzymał ceny sprzedaży akcji, nie generuje dwóch źródeł przychodów. Zamiast tego, powstaje tylko przychód z praw majątkowych, który należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.
Zwolnienie dywidendowe w Polsce – nowa interpretacja dotycząca spółek zagranicznych
Ministerstwo Finansów opublikowało 20 listopada 2024 r. interpretację ogólną o sygn. DD9.8202.1.2024, w której wskazano, że zwolnienie z podatku dywidendy otrzymywanej przez zagraniczną spółkę nie wyklucza możliwości stosowania zwolnienia dywidendowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT w Polsce. Interpretacja ta ma kluczowe znaczenie dla toczących się i przyszłych sporów podatników i płatników z organami podatkowymi. Dotychczas organy, szczególnie w ostatnich latach, prezentowały stanowisko profiskalne, a kwestia ta była rozbieżnie oceniana w orzecznictwie (różne stanowiska w tym zakresie są powołane w samej interpretacji).
MF: Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami został odroczony
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony. Wprowadzone zostanie zamiast tego rozwiązanie, w którym to agenci rozliczeniowi będą przekazywali dane o dokonanych płatnościach. Zmiany te mają na celu uproszczenie procedur i zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby transakcji bezgotówkowych.