17.12.2024
Tagi:
Wszystko pod KONTROLĄ. Przegląd podatkowy 09–15/12.
WSA: Oddział zagranicznej spółki korzysta z NIP spółki macierzystej
W wyroku z dnia 3 grudnia 2024 r. (sygn. akt I SA/Po 532/24) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że oddział zagranicznej spółki, realizując w Polsce obowiązki płatnika PIT (od wynagrodzeń zatrudnionych osób) oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, powinien posługiwać się numerem NIP nadanym spółce macierzystej. Sąd stoi na stanowisku, że w ustawie o NIP brak jest podstaw do przyjęcia, iż podmiot, będący jednocześnie podatnikiem jakiegokolwiek podatku oraz płatnikiem podatku lub składek ubezpieczeniowych, jest zobowiązany do podwójnego zgłoszenia ewidencyjnego, a tym samym do posiadania dwóch NIP.
WSA: Ubezpieczenie NNW pracownika to przychód z nieodpłatnych świadczeń
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 4 grudnia 2024 r. (sygn. akt I SA/Gd 814/24) orzekł, że objęcie pracowników ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) lub innymi polisami, np. od odpowiedzialności cywilnej, stanowi dla nich przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Sąd uznał, że bez znaczenia pozostaje fakt, że objęci ubezpieczeniem nie byli identyfikowani na podstawie danych osobowych, a ochrona ubezpieczeniowa automatycznie obejmowała każdą nowo zatrudnioną osobę. W praktyce oznacza to, że spółka jako płatnik ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wartości opłaconej przez siebie polisy.
Obiad dla kontrahenta? Tak, ale prezent już nie – interpretacja KIS
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 listopada 2024 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.413.2024.1.AS) wyjaśnił, że spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na wyżywienie zapewniane przedstawicielom kontrahentów współpracujących z firmą, ponieważ wpisują się one w „dobry zwyczaj biznesowy”. Jednocześnie organ podkreślił, że z kosztów należy wyłączyć wydatki na prezenty dla takich osób, ponieważ mają one charakter reprezentacyjny. W ocenie organu pojęcie „reprezentacji” odnosi się do działań zmierzających do kształtowania i rozpowszechniania wizerunku podatnika jako podmiotu gospodarczego. Natomiast reklama ma na celu dotarcie do szerokiej grupy odbiorców i promuje nie samego podatnika, lecz jego towary lub usługi.
Planowane zmiany w e-fakturowaniu: KSeF w Polsce i VIDA w Unii Europejskiej
Od lutego 2026 r. najwięksi polscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do wystawiania e-faktur w systemie KSeF, a pozostali od kwietnia 2026 r. Równolegle z krajowymi pracami nad KSeF, na forum unijnym trwają uzgodnienia w ramach pakietu „VAT in the Digital Age” (VIDA). Zgodnie z ustaleniami przyjętymi 5 listopada 2024 r. na posiedzeniu Rady ECOFIN, od 1 lipca 2030 r. przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury transgraniczne, w unijnym formacie zgodnym z VIDA. Kolejny etap, planowany na 1 stycznia 2035 r., zakłada objęcie unijnym standardem e-fakturowania zarówno transakcji wewnątrzwspólnotowych, jak i krajowych. Ministerstwo Finansów zapewnia, że wdrożenie pakietu VIDA nie spowoduje dodatkowych obowiązków dla przedsiębiorców. Resort finansów podkreśla, że podczas prac nad rozwiązaniami unijnymi dokłada wszelkich starań, aby proponowane przepisy nie wpłynęły na zasadnicze funkcjonowanie KSeF w Polsce.
Dywidenda rzeczowa i połączenie transgraniczne dozwoloną optymalizacją?
Szef Krajowej Administracji Skarbowej dnia 11 października 2024 r. wydał opinię zabezpieczającą (sygn. DKP1.8082.1.2024), dotyczącą dystrybucji udziałów polskiej spółki w drodze dywidendy rzeczowej przez zagraniczne podmioty oraz czynności połączenia transgranicznego. Stwierdzając, że przekazanie udziałów polskiej spółki w drodze dywidendy przez zagraniczne podmioty, a następnie ich połączenie transgraniczne, nie stanowią niedozwolonej optymalizacji podatkowej, jeśli mają odpowiednie uzasadnienie ekonomiczne. Na podstawie wyjaśnień Wnioskodawcy, Szef Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że planowana czynność nie tylko realizuje swój cel, ale także minimalizuje ryzyko związane z zaplanowaną reorganizacją. Opinia zabezpieczająca została wydana w październiku 2024 r., lecz opublikowana dopiero w grudniu br.
NSA: Wpłata własna otrzymanych pieniędzy od rodziców, nie spełnia warunku udokumentowania
W wyroku z dnia 3 grudnia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wpłata własna na rachunek bankowy, będąca dowodem przekazania pieniędzy przez podatniczkę od rodziców, nie spełnia warunku udokumentowania otrzymania środków na rachunek bankowy lub inny rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. W związku z tym, pożyczka nie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. Omawiany wyrok jest bardzo niekorzystny dla podatników i może się przyczynić do wytężonych kontroli organów podatkowych w zakresie zaciąganych przez podatników pożyczek i odprowadzanych przez nich (lub nie), z tego tytułu, podatków.