12.12.2018
Tagi: innovation box; ip box
Co wrzucimy do Innovation Box?
Początek 2019 r. przyniesie nową stawkę podatku w wysokości – 5% dla wybranych dochodów podatników. Które dochody i na jakich zasadach będzie można objąć tak niską stawką podatku?
Preferencyjna stawka podatku dotyczy dochodów osiąganych przez podatników z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Według ustawodawcy kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
- patent,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin,
- autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów
- międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
To właśnie dochody z ww. praw podatnicy będą mogli objąć szczególnymi zasadami opodatkowania.
W nowych przepisach znalazł się również katalog tych dochodów.
Katalog dochodów
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ma być osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata):
- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym sądowym albo arbitrażu.
Obniżoną stawkę podatku będzie można stosować także do dochodów z licencji do korzystania z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej przysługującej podatnikowi na podstawie umowy, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez podatnika z tego prawa – pod warunkiem uprzedniego prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych, których efektem jest kwalifikowane prawo własności intelektualnej, na które udzielono tej licencji.
Podstawa opodatkowania
Podstawę naliczenia podatku stanowić ma suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych osiągniętych w danym roku podatkowym.
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustalana będzie, jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według specjalnego wzoru:
a+b * 1,3
a+b+c+d
gdzie poszczególne litery oznaczają faktycznie poniesione przez podatnika koszty na
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo–rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej
b – nabycie wyników prac badawczo–rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo–rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. art. 11a ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Do powyższych kosztów nie zaliczymy jednak kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności: odsetek, opłat finansowych i kosztów związanych z nieruchomościami.
Rozliczanie straty
Nowe przepisy wprowadzają także szczególny sposób rozliczania straty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. O wysokość straty będzie można obniżyć dochód związany z tym samym kwalifikowanym prawem własności intelektualnej lub tego samego rodzaju produktu lub usługi lub tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej – w kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych.
Podatnicy korzystający z preferencyjnego opodatkowania, będą obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – odrębnie, w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Obowiązki ewidencyjne
W celu skorzystania z ulgi podatnik będzie zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający m.in. ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
W przypadku, gdy na podstawie ewidencji rachunkowej nie będzie możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik obowiązany będzie do zapłaty podatku według podstawowej stawki.
Nowe przepisy od 1 stycznia 2019 r. odnajdziemy w art. 24d i 24e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Analogiczna regulacja znajdzie się także w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 30h i art. 30i.
Źródło: ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 2193).