27.08.2018
Tagi: Minister Finansów, NOP, nowa ordynacja
NOP. Nowa Ordynacja podatkowa.
Projekt NOP
Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego powołana przez Ministra Finansów w 2014r. zakończyła prace. Efektem prac jest projekt „Nowej Ordynacji Podatkowej” (NOP). Obecnie trwają konsultacje publiczne projektu nowej ustawy podatkowej. Aktualnie obowiązująca ordynacja podatkowa została uchwalona w 1997r. i w dużej mierze nie przystaje już do otoczenia gospodarczego i prawnego, w tak dużej mierze determinowanego ustawodawstwem i orzecznictwem europejskim. Dlatego wszyscy, którzy na co dzień zajmują się podatkami, w tym oczywiście przedsiębiorcy tak wielką wagę ale i nadzieje pokładają w uchwaleniu fundamentalnego dla prawa podatkowego aktu prawnego.
W najbliższych artykułach chciałbym przybliżyć wybrane i najciekawsze rozwiązania proponowane w NOP. Ustawodawca przedstawił dwa podstawowe cele projektowanej ustawy, którymi są:
- ochrona praw podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi, oraz
- zwiększenie efektywności i skuteczności poboru podatków.
Po pierwsze, chodzi o złagodzenie nadmiernego rygoryzmu organów podatkowych w stosunku do podatnika. Cel ma być osiągnięty m.in. przez określenie zasad ogólnych prawa podatkowego, konsensualne formy załatwiania spraw podatkowych (umowy podatkowe, mediacje), normatywny katalog praw i obowiązków podatnika, limit terminu przedawnienia, zakaz orzekania na niekorzyść podatnika w postępowaniu przed organem pierwszej instancji, prawo do skorygowania deklaracji przed zakończeniem postępowania podatkowego, rezygnacja z odwołania od decyzji na rzecz skargi do sądu administracyjnego.
Po drugie, NOP ma zapewnić uzyskanie wpływów podatkowych na zakładanym poziomie. Oznacza to z kolei m.in. działania organów podatkowych przeciw zjawiskom agresywnej optymalizacji podatkowej, czy doskonalenie przepisów regulujących funkcjonowanie klauzuli przeciw opodatkowaniu.
W kolejnych odsłonach przedstawię, w szczególności:
- instytucje ogólnego prawa podatkowego, zupełnie nowe, nie znane w dotychczasowej ordynacji podatkowej,
- instytucje już istniejące ale całkowicie przebudowane.