1.12.2015
Tagi:
Podatnik ujawni przed fiskusem metody optymalizacji – nowelizacja ustawy o CIT już od stycznia?
W proponowanym przez PiS projekcie nowelizacji ustawy o CIT znalazła się propozycja wprowadzenia obowiązku informowania organów podatkowych o wszelkich transakcjach przeprowadzanych dla celów optymalizacyjnych. Projekt ustawy zakłada, że podatnicy korzystający z legalnych metod unikania opodatkowania (tzw. „optymalizacji podatkowej“) i dobrowolnie ujawniający fiskusowi stosowane metody, uzyskają korzyści dowodowe. W pewnych wypadkach nieujawnienie stosowanych metod będzie powodować zastosowanie stawki sankcyjnej.
Zgodnie z proponowanym art. 11b u.p.d.o.p., podatnicy stosujący operacje gospodarcze, mające na celu lub powodujące bezpośrednio uzyskanie korzyści podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych, mogą poinformować o tych operacjach właściwy organ podatkowy. Operacjami gospodarczymi będą wszelkie czynności prawne lub działania faktyczne, mające bezpośredni wpływ na:
- zmniejszenie przychodu,
- zwiększenie kosztów uzyskania przychodu,
- zmniejszenie podstawy opodatkowania lub
- zwiększenie straty podatnika w roku podatkowym lub w najbliższych pięciu latach podatkowych.
Informacja będzie mogła dotyczyć zarówno operacji faktycznie stosowanych lub jedynie zamiaru ich stosowania. W każdym jednak wypadku informacja powinna zawierać następujące dane:
- syntetyczny opis operacji gospodarczej wraz ze wskazaniem jej istotnych cech, mających lub mogących mieć wpływ na osiąganie korzyści podatkowych,
- dane na temat podatników lub ich kontrahentów, którzy uczestniczą bezpośrednio, jak i pośrednio w tej operacji,
- wielkość korzyści podatkowych, które zamierza się uzyskać lub które uzyskał podatnik w wyniku tej operacji w całym okresie jej stosowania z podziałem na późniejsze lata,
- podmioty doradzające lub weryfikujące zastosowanie operacji gospodarczych.
Informacja będzie składana pod rygorem odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i przesyłana przez właściwy urząd do Centralnego Rejestru Podatników.
Dobrowolne złożenie zgodnej z prawdą informacji powodować będzie korzystanie przez podatnika z „domniemania działania w dobrej wierze“ oraz „domniemania legalności zastosowanych operacji gospodarczych“. Domniemania będą mogły zostać wzruszone przez udowodnienie – na podstawie odrębnych przepisów – mającego miejsce „naruszenia prawa“ przy przeprowadzaniu operacji.
Skutkiem niezłożenia informacji bądź złożenie jej z podaniem nieprawdy lub zatajeniem prawdy będzie (poza odpowiedzialnością karną w tym drugim przypadku) obowiązek udowodnienia w postępowaniu podatkowym, że zastosowane operacje gospodarcze są zgodne z prawem i rzeczywistością. Ten niekorzystny skutek będzie miał jednak zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy planowana lub rzeczywista korzyść podatnika przekroczy określony w ustawie „niski poziom“, to jest rocznie kwotę stanowiącą równowartość 0,001% przychodu podatnika w roku jej uzyskania. Sankcja będzie jednak miała zastosowanie w każdym wypadku, jeśli korzyść będzie większa niż 10.000 zł.
W pewnych wypadkach złożenie informacji będzie obligatoryjne, a podatników niestosujących się do nałożonych obowiązków czeka sankcja w postaci zastosowania dwukrotności stawki podstawowej, w odniesieniu do całej uzyskanej korzyści. Wskazane obostrzenie znajdzie zastosowanie jednak wyłącznie w odniesieniu do podatników, którzy w wyniku zastosowania operacji gospodarczej osiągają korzyść powyżej 0,1% przychodu podatnika w roku jej uzyskania, nie mniej jednak niż 500.000 zł.
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że nowelizacja stawia możliwie precyzyjną granicę między działaniami legalnymi a nielegalnymi oraz podejmuje skuteczne działania, w celu wyeliminowania tych drugich. Projekt rodzi jednak liczne kontrowersje – między innymi nie wskazuje na kryteria dokładnego rozróżnienia pomiędzy „zwykłym” stosowaniem prawa, a przeprowadzaniem „operacji gospodarczych“. Na gruncie obowiązującej Konstytucji RP dyskusyjne jest także wprowadzanie „domniemania“ działania w dobrej wierze, mającego zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy podatnik złoży stosowną informację.
Kontrowersyjne wydaje się również samo kwestionowanie legalności przeprowadzanych przez podatników operacji gospodarczych. Optymalizacje podatkowe opierają się bowiem na korzystaniu z zgodnych z prawem konstrukcji prawnych skutkujących minimalizowaniem obciążeń podatkowych. Nie są natomiast jakąkolwiek formą uchylenia się od opodatkowania. Zgodność z prawem przeprowadzonych działań potwierdzana jest zazwyczaj przez podatników poprzez uzyskanie pozytywnej interpretacji indywidualnej Ministra Finansów.
Kacper Sołoniewicz
Artur Tim