kontrolapodatkowa.pl

Twój przyjaciel w sporze z fiskusem

15.11.2023

Tagi: , ,

Dodatkowy czas na analizę transakcji z podmiotami powiązanymi – termin na złożenie TPR – wydłużony

Podatnicy zawierający z podmiotami powiązanymi transakcje obligujące do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych (oraz podatnicy korzystający ze zwolnienia dokumentacyjnego) muszą złożyć do właściwego urzędu skarbowego za pomocą specjalnej platformy internetowej informację o cenach transferowych, czyli wypełnić formularz TPR

 

Ile pozostało czasu – zasadniczo?

 

Podatnik posiadający rok obrotowy zgodny z rokiem kalendarzowy powinien sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych za 2022 r. (na podstawie, której sporządzi się formularz TPR) do 31 października 2023 r.

Natomiast w tym zakresie termin na złożenie informacji TPR powinien upłynąć 30 listopada 2023 r.

 


Termin wydłużono

 

 

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na przedłużeniem ww. terminu do złożenia formularza TPR  do 29 lutego 2024 r. (jeśli pierwotnie upływał on 30 listopada 2023 r.).

 

Natomiast – w przypadku, gdy termin ten upływa w okresie od dnia 1 grudnia 2023 r. do dnia 31 marca 2024 r. – czas na złożenie formularza przedłużono o kolejne 3 miesiące.

 

Przygotowano projekt rozporządzenia w tym zakresie.

 

Jak można wykorzystać ten czas?

 

  • przenalizować zawarte transakcje z podmiotami powiązanymi;
  • zbadać rynkowość cen wynikających z takich transakcji;
  • zweryfikować czy nie wystąpił obowiązek sporządzenia dokumentacji TP;

 

Warto wykorzystać ten czas i dokładnie przyjrzeć się zawieranym kontraktom z tego obszaru, gdyż ceny transferowe – podmioty powiązane i transakcje zawierane pomiędzy nimi – są jednym z czołowych kierunków kontroli prowadzonych przez organy podatkowe. Fiskus ostatnio bardzo zintensyfikował swoją aktywność w tym obszarze, co jest podyktowane dużymi wartościami transakcji i jeszcze (ciągle) jej znacznymi brakami lub nieprawidłowościami u podmiotów zobowiązanych do posiadania takiej dokumentacji.

Podsumowując

Będziemy Państwa informować o rozwoju sytuacji w tym zakresie.  Natomiast, gdybyście byli Państwo zainteresowani wsparciem Naszej Kancelarii w kwestii cen transferowych to jesteśmy do Państwa dyspozycji.