18.08.2023
Tagi:
Zwolnienie z podatku u źródła – koncepcja „beneficial owner”
Organy podatkowe coraz częściej korzystają z pojęcia rzeczywistego właściciela, w celu ograniczenia prawa do korzystania ze zwolnień lub obniżonych stawek podatku u źródła. Z kolej, aby podmiot mógł skorzystać z określonych profitów podatkowych, strona z którą zawarł umowę, musi być rzeczywistym dysponentem uzyskanego przez siebie dochodu.
Rzeczywisty właściciel – kto to taki?
Beneficial ownerem jest podmiot, który otrzymuje daną należność dla własnej korzyści. Nie stanowi on w danej transakcji funkcji:
- powiernika,
- pośrednika
- lub innego podmiotu zobowiązanego do przekazania uzyskanej należności
w całości lub części dalszemu podmiotowi.
Podmiot taki samodzielnie, więc decyduje o swoim dochodzie, jego przeznaczeniu oraz ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności. Istotne jest również, aby dany podmiot prowadził rzeczywistą działalność gospodarczą i uzyskiwał w związku z nią dochód.
Problem tzw. spółek „wydmuszek”
Dwie pierwsze – powyżej wskazane kategorie nie budzą większych wątpliwości, niemniej ostatnia z nich może być problematyczna.
Warunek ten wyłonił się w związku z kontrolami prowadzonymi przez organy podatkowe. Jego podłożem była konieczność upewnienia się, czy podmiot, który uzyskał należność nie jest tak zwaną spółką „wydmuszką”.
W kontekście omawianego zagadnienia – będą to spółki, które formalnie są właścicielami dochodu, ale w praktyce dysponują tylko ograniczonym władztwem nad należnością, ze względu na spółkę matkę, która mająca większość lub całość udziałów, ma kontrolę nad działaniem spółki „wydmuszki”. Zakładane są one w ściśle określonym celu, nie prowadzą działalności gospodarczej, a ich dochód w całości lub znacznej części jest przekazywany dalej. Powyższe powoduje to, że w/w spółki pełnią tylko funkcje powiernicze, pośredniczące, a ich działania nie są dokonywane dla własnych korzyści.
Dokonując oceny powyższych kryteriów – organ weryfikuje, m.in.:
- siedzibę spółki (także w aspekcie prowadzenia tzw. wirtualnych biur);
- strukturę i warunki (w tym wysokość płac) zatrudnienia pracowników;
- zakres prowadzonej działalności;
- uzyskiwane dochody (ich rodzaj, źródła).
Przerzucenie ciężaru dowodowego na podatnika
Zgodnie z wyrokiem WSA w Białymstoku z dnia 15 lutego 2023r. (sygn. akt: I SA/Bk 6/23), rzeczywistym właścicielem będzie podmiot, który faktycznie korzysta z danego dochodu. Spółka pośrednicząca, choć formalnie jest właścicielem dochodu, ma ograniczone uprawnienia do zarządzania nim, co czyni ją jedynie powiernikiem transakcji, a nie „beneficial ownerem”. Zatem, spółka taka nie posiada pełnych uprawnień do dysponowania dochodem.
Wobec faktu, iż rzeczone benefity podatkowe wiążą się z udziałem w danej transakcji tzw. beneficial owner’a, to obowiązek wykazania spełnienia tegoż warunku spoczywa na podatniku korzystającym z ulgi bądź zwolnienia. W omawianej sytuacji, to on będzie musiał wykazać, że strona transakcji dokonała jej dla własnej korzyści.